Vyšší odborná škola pedagogická a sociální a Střední pedagogická škola Kroměříž

Dějepis

,,Historie žije dopředu, ale píše dozadu.” Madeleine Albrightová

Dějiny nás učí nejen porozumět minulosti, ale i lépe pochopit aktuální dění. Během 3 let probereme historické souvislosti různých období.

V průběhu školního roku také připomínáme důležitá výročí prostřednictvím výstav v budově školy, případně navštěvujeme výstavy v Muzeu Kroměřížska, na Arcibiskupském zámku, ve 4. ročníku absolvujeme kulturně-historickou exkurzi do Prahy. Každoročně se zapojujeme do Příběhů bezpráví, pro zájemce organizujeme školní kolo dějepisné olympiády.

Dějepis rozšiřující

Volitelný předmět zařazený do 4. ročníku, zaměřený na dějiny 2. poloviny 20. století. Zájemcům o historii může pomoci nejen orientovat se v soudobém světě, ale také při přípravě ke studiu na vysokých školách s humanitním zaměřením.

Moderních dějin není (nikdy) dost

Je, či není moderním dějinám věnována dostatečná pozornost, toť časté téma debat. V naší škole se však akcí spjatých s nedávnou minulostí sešla během listopadu celá řada. Každoročně se totiž zapojujeme do projektu Příběhy bezpráví, a tak se v naší školní chodbě zabydlela plakátová výstava Příběhy závadové mládeže.

9. listopadu vyrazilo na exkurzi do Osvětimi 46 žáků v doprovodu 2 pedagogů. Snad aby to ostatním nebylo líto, ve stejný den zamířili zbývající žáci SPgŠ a také studijní skupina 1. SP vyššího odborného studia do kina Nadsklepí na program Nicholas Winton – Síla lidskosti.

Pro 3.A a 3.B byl určen zážitkový workshop Zítra celá země z projektu Samet na školách, na nějž následující den navázal film 1989: Chceme dýchat. Děj snímku se odehrává v Teplicích,  kdysi lázeňském městě, které často zahaluje smogová vlna a které je také baštou specifického punku a alternativní kultury. Ústřední postavy Pavel s Renatou chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály, pro komunistický režim ale představují závadovou mládež. Film vrcholí protesty proti katastrofálnímu znečištění životního prostředí,  které v Teplicích začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické demonstrace.