Vyšší odborná škola pedagogická a sociální a Střední pedagogická škola Kroměříž

Moderních dějin není (nikdy) dost

4. prosince 2023

Je, či není moderním dějinám věnována dostatečná pozornost, toť časté téma debat. V naší škole se však akcí spjatých s nedávnou minulostí sešla během listopadu celá řada. Každoročně se totiž zapojujeme do projektu Příběhy bezpráví, a tak se v naší školní chodbě zabydlela plakátová výstava Příběhy závadové mládeže.

9. listopadu vyrazilo na exkurzi do Osvětimi 46 žáků v doprovodu 2 pedagogů. Snad aby to ostatním nebylo líto, ve stejný den zamířili zbývající žáci SPgŠ a také studijní skupina 1. SP vyššího odborného studia do kina Nadsklepí na program Nicholas Winton – Síla lidskosti.

Pro 3.A a 3.B byl určen zážitkový workshop Zítra celá země z projektu Samet na školách, na nějž následující den navázal film 1989: Chceme dýchat. Děj snímku se odehrává v Teplicích,  kdysi lázeňském městě, které často zahaluje smogová vlna a které je také baštou specifického punku a alternativní kultury. Ústřední postavy Pavel s Renatou chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály, pro komunistický režim ale představují závadovou mládež. Film vrcholí protesty proti katastrofálnímu znečištění životního prostředí,  které v Teplicích začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické demonstrace.