1. ročníky – 4 hodiny týdně ve školských zařízeních a v zařízeních sociálních služeb v okrese Kroměříž
Vyučovací hodina odborné praxe průběžné trvá 45 minut. Odborná praxe průběžná se realizuje v rozsahu 4 hodin v určeném dni praxe. Jejich rozvržení záleží na dohodě organizace a vedoucího učitele praktického vyučování. Odborná praxe průběžná probíhá v každé studijní skupině 1x v týdnu v měsíčních blocích – říjen, listopad, prosinec, únor, březen, duben, květen (podle provozních možností školy a pracoviště odborné praxe průběžné).
b) odborná praxe bloková – ve smluvně zajištěných zařízeních
2. ročníky – 20 pracovních dnů
3. ročníky – 20 pracovních dnů
Odborná praxe bloková se realizuje v rozsahu 20 pracovních dnů, 6 hodin denně. Vyučovací hodina odborné praxe trvá 60 minut.
c) odborná praxe k absolventské práci
3. ročníky – 5 hodin týdně
Odborná praxe k absolventské práci se realizuje v rozsahu 5 hodin týdně. Vyučovací hodina odborné praxe trvá 60 minut. Zahrnuje pravidelnou docházku na individuální konzultace s vedoucím absolventské práce, vyhledávání literatury na odborných pracovištích a knihovnách, práci s výzkumnou skupinou a návštěvy v různých pedagogických a sociálních zařízeních s ohledem na zvolené téma práce
Smluvně zajištěnými pracovišti v okrese Kroměříž jsou:
Základní škola a mateřská škola při zdravotnickém zařízení Kroměříž, Havlíčkova 1265, Kroměříž
ZŠ a MŠ Kroměříž, F. Vančury, F. Vančury 3695, Kroměříž
Dětský domov Kroměříž, U Sýpek 1306, Kroměříž
Domov pro seniory U Kašny, Riegrovo nám., Kroměříž
Domov pro seniory U Moravy, Erbenovo nábřeží 4262, Kroměříž
Domov pro osoby se zdravotním postižením Barborka, Karla Čapka 3333, Kroměříž
Poradenské centrum pro sluchově postižené o.p.s. Velehradská 625, Kroměříž
SONS z.s. Kroměříž, Velehradská 625, Kroměříž
Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, Havlíčkova 2945, Kroměříž
Astras o. p. s. – Sociální služby pro osoby bez přístřeší, Purkyňova 702/3, Kroměříž
Klubíčko Kroměříž z.s. Albertova 4062, Kroměříž
Knihovna Kroměřížska – příspěvková organizace, Slovanské náměstí 3920/1, Kroměříž
Předškolní a mimoškolní pedagogika 75-31-N/03
a) odborná praxe průběžná:
2. ročníky (ZO) – 4 hodiny týdně ve školských zařízeních: v mateřských školách
2. ročníky (LO) – 4 hodiny týdně ve školních družinách a dalších zařízeních mimoškolní výchovy v okrese Kroměříž
Vyučovací hodina odborné praxe průběžné trvá 45 minut. Odborná praxe průběžná se realizuje v rozsahu 4 hodin v určeném dni praxe. Jejich rozvržení záleží na dohodě organizace a vedoucího učitele praktického vyučování. Odborná praxe průběžná probíhá v každé studijní skupině 1x v týdnu v měsících – září, říjen, listopad, prosinec – v mateřské škole za ZO a únor, březen, duben, květen – ve školní družině za LO.
b) odborná praxe bloková: – ve smluvně zajištěných zařízeních
1. ročníky ZO (listopad – prosinec) – 20 pracovních dnů (10 pracovních dnů v mateřské škole a 10 pracovních dnů ve školní družině) 6 hodin denně. Vyučovací hodina odborné praxe trvá 60 minut.
3. ročníky ZO (září) – 20 pracovních dnů (10 pracovních dnů v mateřské škole a 10 pracovních dnů ve školní družině) 6 hodin denně. Vyučovací hodina odborné praxe trvá 60 minut.
c) odborná praxe k absolventské práci
3. ročníky – 5 hodin týdně
Odborná praxe k absolventské práci se realizuje v rozsahu 5 hodin týdně. Vyučovací hodina odborné praxe trvá 60 minut. Zahrnuje pravidelnou docházku na individuální konzultace s vedoucím absolventské práce, vyhledávání literatury na odborných pracovištích a knihovnách, práci s výzkumnou skupinou a návštěvy v různých předškolních a mimoškolních zařízeních s ohledem na zvolené téma práce.
Vítejte na stránkách Vyšší odborné školy pedagogické a sociální a Střední pedagogické školy Kroměříž!
V krásné historické Kroměříži se na třídě 1. máje s popisným číslem 221/10 nachází nepřehlédnutelná budova, která už svým honosným vzhledem nezapře více jak stoletou tradici. V příjemném novoklasicistním interiéru probíhá výuka žáků na Střední pedagogické škole i studentů přijatých na Vyšší odbornou školu pedagogickou a sociální.
Středoškolské čtyřleté studium připravuje dívky a chlapce v oboru 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika a jeho absolventi získávají uplatnění jako učitelé v mateřských školách, vychovatelé ve školních družinách, asistenti pedagoga v rámci inkluzivního vzdělávání a pedagogové ve střediscích volného času a v dalších edukačních či výchovných zařízeních. V průběhu školního roku se zde může připravovat až 240 žáků formou teoretického a praktického vyučování. Vzdělávání je zakončeno maturitní zkouškou. Bližší informace najdete v sekci Středoškolské studium.
Vyšší odborná škola pedagogická a sociální nabízí dva tříleté studijní obory: 75-32-N/06 Sociální pedagogika a 75-31-N/03 Předškolní a mimoškolní pedagogika. Ve studijním oboru sociální pedagogika se připravují zájemci o práci v různých terénních, ambulantních a pobytových sociálních službách i pedagogických zařízeních. Úspěšní absolventi získávají kvalifikaci pro práci sociálního pracovníka, vychovatele, pedagoga volného času a asistenta pedagoga a vstupují do praxe s označením DiS. (diplomovaný specialista). Absolventi studijního oboru předškolní a mimoškolní pedagogika získávají kvalifikaci učitele v mateřské škole, pedagoga volného času, vychovatele a asistenta pedagoga a složením absolutoria získávají označení diplomovaný specialista (DiS.). Kapacita školy je nastavena na počet 180 studentů v průběhu školního roku, který je rozčleněný na zimní a letní klasifikační období. Více informací získáte v sekci Vyšší odborné studium.
VOŠPS a SPgŠ Kroměříž plní v souladu s potřebami celoživotního vzdělávání také roli v následném vzdělávání a metodickém vedení pedagogů a sociálních pracovníků. Škola realizuje v rámci doplňkové činnosti semináře a kurzy dalšího vzdělávání. Aktuální nabídku uvádíme v sekci Další vzdělávání.
Historie školy
Místem vzdělávání budoucích pedagogů předškolní a mimoškolní výchovy a sociálních pedagogů je historická budova postavená v roce 1902 pro českou reálku, po druhé světové válce Masarykovo reálné gymnázium v Kroměříži.
K výrazné proměně tohoto gymnázia dochází po uzákonění jednotné školské soustavy a provedení školské reformy. Od 1. 9. 1950 je proměněno na čtyřleté Pedagogické gymnázium pro vzdělávání učitelů národních škol. Na počátku roku 1951 se do budovy školy přestěhovalo z Holešova Pedagogické gymnázium pro vzdělávání učitelek mateřských škol. Obě školy byly sloučeny ve školním roce 1955/ 1956. V roce 1959 bylo Pedagogické gymnázium pro vzdělávání učitelů národních škol v Kroměříži zrušeno a nově byla zřízena Střední pedagogická škola, která byla zaměřena pouze na výuku učitelek mateřských škol. Postupně se zde vytvořil kvalitní pedagogický sbor a škola si vydobyla velmi dobré postavení mezi pedagogickými školami v tehdejší Československé republice. Do povědomí veřejnosti vstoupila i řadou aktivit, např. založila a řadu let také organizovala celostátní recitační soutěž pedagogických škol „Memoriál Oldřicha Thilmanna“, jejíž tradice pokračuje formou přehlídek Pedagogická poema. Vynikající tradici má dívčí pěvecký sbor, žáci a studenti školy získali řadu úspěchů v soutěžích hudebních, výtvarných, tělovýchovných a jiných.
K výrazným změnám v chodu školy došlo po roce 1989 v souvislosti se změnou politické situace. Souvisely jednak se získáním právní subjektivity školy, jednak s novými potřebami společnosti. Škola postupně prošla transformací výchovně vzdělávacích programů. Stála u zrodu nového oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika, který postupně přebíraly i další pedagogické školy. Výrazným mezníkem ve vývoji školy byl rok 1993, kdy získala statut vyšší odborné školy. V rámci vyššího odborného studia nabízí jako jediná škola na Moravě tříletý obor Sociální pedagogika. Od 1. 9. 2018 pak škola rozšířila nabídku vzdělávacích oborů VOŠ o obor Předškolní a mimoškolní pedagogika.
Zázemí školy
V historické budově jsou vytvořeny dobré podmínky pro moderní výuku: specializované učebny pro dramatickou výchovu, výtvarnou výchovu, keramická dílna, učebny hry na hudební nástroj, odborné učebny pro hudební výchovu, tělocvična s vybavením pro sportovní gymnastiku, posilovna a sálek TV pro výuku metodiky TV. Žáci mohou využívat studovnu a bohatý knižní fond odborné literatury a beletrie v žákovské knihovně a odborných knihovnách jednotlivých vyučovacích předmětů. Všechny učebny a pracovny jsou vybaveny moderní IT a didaktickou technikou a připojením na internet. Toto vše vytváří optimální prostředí pro přípravu budoucích pedagogů.
V reprezentativní aule školy se odehrávají významné kulturní a společenské události /hudebního i výchovně vzdělávacího charakteru pořádané školou, městem Kroměříž i nadregionálními institucemi/. Působivé je moderně upravené nádvoří školy, které nabízí netradiční možnosti využití pro různá vystoupení i pro pořádání školních happeningů.